Süreç Etkinlik Değer

Başarılı iş sonuçları için çoğu zaman vaktimizi süreçlerin sebep olduğu sonuçlar üzerinde harcarız, ancak aslında faydayı bizzat süreçlerin kendisi ve etkinliği üzerinde çalışarak elde edebiliriz.

Hemen her kurumun kağıda dökülmüş süreçleri vardır ama biz bunlardan değil yani başka bir süreç gereği olarak kayıt altına alınanlardan değil işinize değer katmak üzere etkin çalışan canlı kanlı olanlardan canlı kanlı olmalarından bahsediyoruz.

Hizmet veya satış pazarlama alanında mı nasıl dediğinizi duyar gibi oluyoruz. İster üretim ister hizmet sektöründe olsun sonuçta tüm işleyişimiz süreçlerden oluşmakta, her bir süreç değişkenlik gösteren sonuçlar üretmekte, tüm bunlar ölçülebilir ve izlenebilir verilerden oluşmaktadır.

Yani aslında sanılanın aksine süreç verimliliği ve değeri konusunda hizmet sektöründe uygulamasının zor olması aslında daha çok fırsat olması demektir. Bu ve benzeri hizmet sektörü süreçlerini ve sorunları ölçüp değerlendirebilsek gelecekte önlem alınabilir bir durum olarak lehimize çevirebilsek karlılığımıza ve verimliliğimizi arttırsak iyi olurdu değil mi?

Ana süreçlerimiz iş hedeflerimizle hizalanmış olarak çalışıyor mu?
Gelişime ve yenileşmeye ihtiyacı olan süreçlerimiz var mı?
Çalışanlarımız vaktinin ne kadarını müşteri değeri yaratan işler için harcıyor?
Bu işi neden böyle yapıyorum?
Yapmazsam ne olur?
Müşteri bunu yaptığımı görse ne düşünür?
Bunun için bana daha çok öder mi, beni tercih eder mi?

Biz bu konuda işleyişimiz ve süreçlerimizin değer ve etkinliğini ölçümlenebilir yapar, ölçümler dolayısıyla değerlendirme ve geliştirme fırsatı yaratır, verilere dayalı kararlar almanıza yardımcı oluruz.

Tüm bunları, dünyada başarılı sonuçlar elde etmiş Yalın Altı Sigma araç ve gereçleri ile sadece satış pazarlama alanında değil hemen tüm kritik süreçleriniz için yapar.


Son Paylaşılan Bloglar

+ Daha Fazla Görüntüle